Czwarte Przykazanie Dekalogu:
2 Mojż 20:8-11 wuj "(8) Pamiętaj, abyś dzień Sobotni święcił. (9) Sześć dni robić będziesz, i będziesz czynił wszystkie dzieła twoje. (10) Ale dnia siódmego Szabbat Pana Boga twego jest: nie będziesz czynił żadnej roboty weń, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój, i służebnica twoja, bydle twoje, i gość, który jest między bronami twemi. (11) Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię i morze, i wszystko co w nich jest, i odpoczął dnia siódmego, i przetoż błogosławił Pan dniowi Sobotniemu i poświęcił ji." (wg przekł. Biblia księdza Jakuba Wujka (1599))
Wprowadzenie
Iz. 58,13-14: "Powstrzymaj swoją nogę od bezczeszczenia sabatu!"
Kiedy po raz pierwszy dociera do nas to wezwanie, zadajemy pytanie: "Jak mamy świętować sabat zgodnie z wolą Bożą? W jaki sposób nasze zachowanie w tym dniu powinno różnić się od naszego zachowania w powszednie dni tygodnia?"
Bóg nie pozostawił nas w nieświadomości co do tych kwestii. On pragnie, byśmy z pozytywnym nastawieniem, mądrze i spontanicznie świętowali sabat. Dlatego dał nam obszerny zbiór wskazówek dotyczących przygotowania do sabatu i świętowania tego dnia. W niniejszej lekcji będziemy studiować biblijny kodeks świętowania sabatu.
Omówienie
1. "Świętować" sabat znaczy traktować go z szacunkiem i czcią (Ezech. 20,12.20).
2. "Pamiętać" o dniu sabatu znaczy myśleć o nim i planować go przez cały tydzień (II Mojż. 20,8-11).
3. "Święcić" sabat znaczy poświęcać go całkowicie Bogu. Dlatego powinniśmy starannie przestrzegać godzin jego rozpoczęcia i zakończenia (II Mojż. 20,8-11). Zob. Am. 8,5 jako przykład złej postawy.
4. Boży ideał sabatu zakłada, iż dzień ten ma być "rozkoszą", a nie czasem nudzenia się i zbiorem zakazów, przygnębiającym obowiązkiem (Iz. 58,13-14).
5. W tym dniu odkładamy na bok powszednie rozmowy, prace, rozrywki i troski (Iz. 58,13-14).
6. Szóstego dnia tygodnia przygotowujemy posiłki na sabat, sprzątamy mieszkanie i nastawiamy się na świętowanie (II Mojż. 16,23; Łuk. 23,53-56).
7. W sabat nie robimy zakupów i nie omawiamy spraw zawodowych (Neh. 10,31; 13,15-22).
8. Sabat trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę (III Mojż. 23,32; Neh. 13,19). "Wieczór" oznacza "zachód słońca" (V Mojż. 16,6; Mar. 1,32). "Rozpoczynamy" i "kończymy" sabat uwielbieniem Boga i modlitwą.
9. Sabat jest dniem "świętego zgromadzenia" (III Mojż. 23,3). Zgromadzamy się na radosnym wspólnym nabożeństwie (Łuk. 4,16; Dz. 16,13).
10. Trzy księgi służą ubogaceniu godzin sabatu: Biblia, śpiewnik i księga przyrody.
11. "Wolno w sabat dobrze czynić" (Mat. 12,12). Tak więc w tym dniu powinniśmy nieść pociechę i pomoc chorym i nieszczęśliwym.
12. Od Jezusa otrzymujemy wewnętrzny dar sabatu - "odpoczynek dla dusz" (Mat. 11,28-30; Hebr. 4,9-10). To jest ostateczna tajemnica prawdziwego świętowania sabatu.
Podsumowanie
Psalmista modlił się: "Otwórz oczy moje, abym oglądał cudowność zakonu twego" (Ps. 119,18). Jedynie wtedy, gdy nasze oczy są otwarte dzięki Duchowi Świętemu, możemy ujrzeć wartość i piękno sabatu.
Sabat jest jak wspaniały witraż - z zewnątrz nie widać jego piękna. Dopiero od środka uwidocznia się cała jego chwała. Aby go ujrzeć w całej pełni, musimy wejść do świątyni prawdy. Gdy to uczynimy, ujrzymy wspaniałe barwy i światło, tak iż ze zdumieniem i wdzięcznością będziemy wielbić Tego, który dał nam tak wspaniały dar!
UWAGA ! Bardzo polecam Studium Pisma Świętego ! Emotikon smile
Lekcje zostały opracowane na podstawie książki "SZUKAJCIE A ZNAJDZIECIE - 60. TEMATÓW BIBLIJNYCH" napisanej przez Franka Breadena, wydanej przez Wydawnictwo "ZNAKI CZASU".