piątek, 27 maja 2011

DEKLARACJA PRAW CZŁOWIEKA

oświadczenie o 50. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Od czasu swego powstania w połowie XIX wieku Kościół Adwentystów Dnia Siódmego popiera prawa człowieka. Inspirowani wartościami biblijnymi, pierwsi adwentyści angażowali się w walkę przeciwko niewolnictwu i niesprawiedliwości. Utrzymywali, że każdy człowiek ma prawo wyboru wierzeń zgodnie ze swoim sumieniem oraz prawo do swobodnego praktykowania i nauczania swojej religii, bez dyskryminacji, z poszanowaniem równych praw innych osób. Adwentyści dnia siódmego są przekonani, że w sprawach religii użycie siły jest przeciwne Bożym zasadom.
Promując wolność religijną, życie rodzinne, edukację, troskę o zdrowie, wzajemne wsparcie, a także wychodząc naprzeciw palącym ludzkim potrzebom, adwentyści dnia siódmego podkreślają godność istoty ludzkiej stworzonej na podobieństwo Boże.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, uchwalona w 1948 roku, została napisana i przyjęta przez osoby, które przeżyły bezprecedensowe zniszczenia, zamieszanie i nieszczęście II wojny światowej. To przerażające doświadczenie dało im wizję i pragnienie przyszłego świata pokoju i wolności. Wywodząca się z tego, co najlepsze i najwznioślejsze w ludzkim sercu, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest fundamentalnym dokumentem opowiadającym się zdecydowanie za ludzką godnością, wolnością, równością i niedyskryminowaniem mniejszości. Artykuł 18., który bezwarunkowo popiera wolność religijną w wierzeniach i praktykach, ma szczególne znaczenie, gdyż wolność religijna jest podstawą praw człowieka, ona podkreśla i podnosi wszystkie inne prawa człowieka.
Obecnie Powszechna Deklaracja Praw Człowieka bywa często łamana, nie wyłączając artykułu 18. Nietolerancja często podnosi swój ohydny łeb, pomimo postępu w dziedzinie praw człowieka, osiągniętego wśród wielu narodów. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego zwraca się do Organizacji Narodów Zjednoczonych, władz państwowych, przywódców religijnych i wiernych, a także organizacji pozarządowych, by wytrwale działali na rzecz wprowadzania w życie tej Deklaracji. Politycy, przywódcy związków zawodowych, nauczyciele, pracodawcy, reprezentanci środków masowego przekazu i wszyscy, którzy kształtują opinię publiczną, powinni ze wszystkich sił popierać przestrzeganie praw człowieka. Będzie to odpowiedzią i pomocą w zahamowaniu gwałtownego religijnego ekstremizmu, nietolerancji, nienawistnych zbrodni i dyskryminacji zarówno ze strony kręgów religijnych, jak i antyreligijnego sekularyzmu. W ten sposób Powszechna Deklaracja Praw Człowieka będzie nabierać praktycznego znaczenia i wymowy, dzięki czemu nigdy nie stanie się mało znaczącym dokumentem.

Oświadczenie zatwierdzone przez Zarząd Generalnej Konferencji 17 listopada 1998 roku i złożone przez Sekretariat Spraw Publicznych Generalnej Konferecji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz