wtorek, 3 kwietnia 2012

ZDROWIE NA SPRZEDAŻ

O produkcji leków decyduje zmowa monopolistów, a nie chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym twierdzą twórcy włoskiego dokumentu. Ustalili, że dziesięć największych firm farmaceutycznych kontroluje praktycznie cały światowy rynek leków. W 2004 roku zarobiły ponad 70 mld dolarów.

Wśród najczęściej sprzedawanych leków na świecie są środki na obniżenie poziomu cholesterolu. Firmie Pfizer ich sprzedaż w ciągu roku przyniosła ponad 10 miliardów dolarów zysku, a firmie Merck ponad 6 mld dolarów. Na trzeciej pozycji są środki antydepresyjne, które dały Eli Lilly niemal 5 mld dolarów rocznego dochodu. Kolejne miejsca zajmują leki na wrzody, na nadciśnienie, na choroby serca, na astmę i na anemię. Ich roczna sprzedaż daje niemal 50 mld dolarów.

Nabywcami medykamentów są w ogromnej większości mieszkańcy bogatych krajów Europy, Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu. Tymczasem najbardziej zabójcze choroby na świecie, na czele z AIDS, gruźlicą i malarią pochłaniają rocznie śmiertelny plon 15 milionów ludzkich istnień. Około 85% tych zgonów następuje na południowej półkuli, której udział w obrocie lekami wynosi zaledwie 11%. Oznacza to, że najbardziej potrzebujący nie mają dostępu do medykamentów, a przeszkodę stanowi bariera finansowa.

Film pokazuje, w jaki sposób doszło do takiej sytuacji i co robią kraje rozwijające się oraz liczne organizacje w krajach bogatych, aby zmienić układ sił w branży farmaceutycznej. System patentowania leków nie tylko ogranicza możliwości produkcji tańszych odpowiedników, ale także wpływa na kierunek badań.

Cz1
http://www.youtube.com/watch?v=FoVMFK3lxdo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz