Zwycięstwo Bożej miłości
Felieton do Szkoły Sobotniej na 29 czerwca 2024
Jakie obrazy pojawiają się w twojej wyobraźni, gdy myślisz o dniu, w którym zło i wszystko co się z nim łączy zostanie zniszczone i nigdy więcej się już nie pojawi?
Ciekawy jest fakt, że w Biblii mamy więcej opisów rzeczy, których nie będzie w wieczności niż tych które tam będą. To co jest dla mnie najważniejsze to radość ponownego zjednoczenia, radość ze stania się tymi, którymi zostaliśmy stworzeni na początku. Świadomość, że będziemy mogli żyć w społeczności z tymi, których kochamy jest podstawą wielkiej radości.
W Ap 21:22 jest napisane, że na nowej ziemi nie będzie już świątyni, ponieważ „Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek.” Nie będziemy już rozdzielani przez świątynię i system ofiarny. To, co przyjmowaliśmy przez wiarę, zostanie zamienione na rzeczywistość.
Kończymy dzisiaj serię lekcji w tym kwartale, które dotyczyły ostatnich epizodów konfliktu pomiędzy dobrem a złem. Warto pamiętać, że pod wieloma względami przyszłość jest dla nas najważniejszym wymiarem. Dzieje się tak ponieważ przyszłość reprezentuje idealny stan, do którego dążymy. Przeszłości nie można zmienić, a teraźniejszość jest istotna, ponieważ zawiera w sobie drogę, do przyszłości która jest uwarunkowana tym, w jaki sposób dzisiaj przeżywamy nasze życie. Człowiek jest w stanie znieść wszelkiego rodzaju niedostatki, jeśli posiada prawdziwą nadzieję na lepszą przyszłość. W Apokalipsie została nakreślona nadchodząca doskonała przyszłość dla wierzących. Ogólny obraz przedstawiony w tej księdze jest bardzo wyraźny, choć jego szczegóły mogą nie być tak jasne. Ostatecznie dobro zatriumfuje nad złem. Sprawcy zła i oraz jego skutki zostaną zniszczone w ostatecznej pożodze i wyłoni się nowy świat, w którym separacja pomiędzy Bogiem a ludźmi zostanie usunięta, a wszechświat ponownie odzyska harmonijny puls.
Należy zwrócić uwagę na kilka wydarzeń, które będą miały miejsce w tym finalnym okresie. Według proroka Daniela, najpierw nadejdzie czas wielkiego ucisku, jakiego jeszcze nigdy nie było. Piotr, w liście do pierwszych chrześcijan, napisał o kataklizmie, który nadejdzie u kresu historii. Obaj autorzy zwracają uwagę na bardzo ważny element - sprawiedliwi zostaną ocaleni. Podobnie jak plagi w starożytnym Egipcie nie dotyczyły Izraelitów, tak samo ostateczna zagłada nie zniszczy sprawiedliwych.
Czas wielkiego ucisku zostanie przerwany i zakończy się wraz z powtórnym przyjściem Jezusa, o który jest wielokrotnie napisane zwłaszcza w Nowym Testamencie. Ta interwencja będzie miała kosmiczny charakter. Chrystus zstąpi z nieba z zastępami aniołów, aby odkupić tych, którzy byli wierni.
Fascynującym wydarzeniem, które będzie towarzyszyć powtórnemu przyjściu Chrystusa będzie zmartwychwstanie sprawiedliwych. Jest to bardzo ważny element w historii Ziemi, ponieważ gromadzi on wszystkich wierzących, aby razem spotkali się ze swoim Panem. W tym momencie wszystkie zerwane przez śmierć relacje zostaną naprawione. Aż trudno sobie wyobrazić, jak radość zapanuje w tym momencie. Wszystkie deformacje i dolegliwości zostaną usunięte. Jak zauważył Paweł, wszyscy zostaniemy w jednym momencie przemienieni. Jedną z najwspanialszych rzeczy związanych z tym wydarzeniem będzie porzucenie naszej wrodzonej skłonności do grzechu!
Po powrocie Jezusa, Ziemia będzie w stanie chaosu i pozostanie spustoszona. Szatan zostanie zamknięty na jej terytorium. Okres ten jest określony jako 1000 lat, nazywany inaczej Milenium. Język wykorzystany do opisania tego stanu przypomina język, który został użyty w księdze Rodzaju do opisu ziemi, zanim Bóg stworzył na niej życie. Przedstawiony tutaj obraz Ziemi jest całkowitym przeciwieństwem nowej Ziemi, która zostanie ponownie stworzona.
Jeden z najbardziej interesujących elementów ostatecznego triumfu ma związek z tym, co zbawieni będą robić w czasie tysiąca lat. Z biblijnej narracji wynika, że będą oni przebywać w niebie, ponieważ w czasie powtórnego Przyjścia Chrystusa zostaną porwani, aby na zawsze być z Panem. Co będą tam robić? Według Ap 20 będą zaangażowani w ocenę odkupieńczego dzieła Boga. Paweł również wspomina o tym w liście do Koryntian. Ta idea bardzo dobrze pasuje do tekstów, w których Bóg jest opisany jako Bóg miłości i dlatego nie stosuje przymusu. Co więcej, jeśli grzech ma już nigdy więcej się nie pojawić, to ci, którzy zostaną zbawieni, muszą być całkowicie przekonani, że sposób postępowania Boga z człowiekiem był całkowicie uczciwy. Jeden z wątków który może się pojawić dotyczy pytań, dlaczego niektórzy ludzie nie zostali zbawieni. Inny tok rozumowania może dotyczyć z kolei ludzi, którzy zostali zbawieni chociaż ich życie na ziemi nie wskazywało na to, że byli oni dobrymi kandydatami do zbawienia. Okres Millenium będzie czasem, aby otrzymać odpowiedzi na tego rodzaju pytania, tak aby w wieczności nigdy nie pojawiły się wątpliwości odnośnie do Bożego charakteru.
Ostatnie wydarzenia dotyczące wielkiego boju będą miały miejsce po okresie Tysiąca lat. Po tym okresie nastąpi trzecie przyjście Jezusa. Razem z nim powrócą nie tylko istoty niebiańskie które są wspomniane w Biblii, ale także ludzie wybawieni wcześniej, którzy tworzyć będą Nowe Jeruzalem. Miasto osiądzie na ziemi i następnie tak jak zostało to opisane w Ap 20,7-9 będzie miało miejsce wielkie wydarzenie. Szatan zgromadzi swoje siły, składające się ze wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na ziemi i którzy nie skorzystali ze zbawienia. Będą oni próbowali zdobyć Boże miasto. W tym momencie Bóg odsłoni swoją chwałę, która jest „ogniem trawiącym”. Szatan wraz ze swoimi zwolennikami a także wszystko co nosi ślady grzechu i zła zostanie pochłonięte w jeziorze ognia. W ten sposób wszechświat ponownie zostanie przywrócony do stanu nieskazitelności. Należy podkreślić, że we wspomnianej powyżej narracji nie pojawia się jakakolwiek wzmianka o niekończącym się ogniu, w którym spalane jest zło. Tekst wspomina, że wszystko zostanie, „pochłonięte”, co oznacza, że będzie płonęło, dopóki nie zostanie strawione.
Powyższy scenariusz jest zarówno intrygujący jak i otrzeźwiający, gdy zastanawiamy się nad wielkim bojem pomiędzy dobrem i złem, jego rozwojem od samego początku, rolą Szatana, jego wpływem na historię ludzkości oraz historię wszechświata, nad różnymi postaciami zła, które sprzeciwiało się dziełom Boga. Wszystko to pokazuje jak kochający Bóg potrafił tak kierować sprawami, aby nie zniekształcić swojego charakteru a także nie ingerować w dokonywanie przez człowieka wyborów które są niezbędne aby miłość mogła istnieć. Kiedy myślimy o tym, że przed nami wciąż jest wielki finał, musimy pamiętać o powadze dokonania wyboru po której stronie chcemy stać. Teraz musimy zdecydować, czy chcemy żyć życiem skupionym na Bogu i Jego sprawiedliwości, czy chcemy opowiedzieć się po stornie zła i po stronie tego, który ukrywa się za kulisami – po stornie Szatana. Jesteśmy zafascynowani nadzieją, że pewnego dnia będziemy żyć w świecie, w którym zło i zepsucie zniknęły! Oby ten dzień nadszedł jak najszybciej! Dla nas, którzy doświadczyliśmy życia w rzeczywistości, gdzie istnieje dobro i zło, myśl o życiu w rzeczywistości, gdzie zło jest całkowicie nieobecne, jest naprawdę cudowna!
Być może najpiękniejsza refleksja dotyczącą zakończenia historii zła znajduje się w ostatnim fragmencie książki Wielki Bój: „Wielki bój skończył się. Nie ma już grzechu ani grzeszników. Wszechświat jest nieskalany, panują w nim pokój i radość. Od Tego, który wszystko stworzył, wypływa życie, światło i szczęcie na całą nieograniczoną przestrzeń. Od najmniejszego atomu do największego ciała we wszechświecie, wszystkie żywe istoty i martwe rzeczy głoszą w swej niezmąconej piękności i pełnej radości: Bóg jest miłością.” (s.412)
Możemy przekonać się o niezwykłej mocy, która jest dostępna, gdy pracujemy wśród ludzi którzy dobrowolnie podejmują decyzję aby dokonać w życiu najlepszych wyborów. Bóg wie o tym, dlatego wielki bój został rozegrany w taki sposób, aby umożliwić dobrowolne podporządkowanie się. Przymus nie daje gwarancji zmiany pierwotnych przekonań. Dlatego w ostatecznym podsumowaniu warto pamiętać, że nie ma lepszego sposobu na rozstrzygnięcie kontrowersji niż doprowadzenie do zgody lub podziału, dzięki podjęciu dobrowolnej decyzji.
DO PRZEMYŚLENIA
Ap 21,3-4 „I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi. I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły.” Co sprawia, że tekst pamięciowy zawiera tak wielki ładunek nadziei? Dlaczego zjednoczenie niebiańskiej i ziemskiej rodziny jest tak ważnym punktem kulminacyjnym całej historii odkupienia?
Tt 2,13 „Oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,” Na czym polega „błogosławiona nadzieja”, która inspiruje wierny lud Boży w każdym pokoleniu? Czym różni się takie podejście od klasycznej tezy chrześcijaństwa, że „ten świat nie jest naszym domem”? Jn 14,1-3. Dlaczego „nasze serca nie powinny się trwożyć”?
Ap 20,1-3. „Otchłań” nie jest jakąś podziemną jaskinią czy odizolowanym miejscem gdzieś we wszechświecie. Destrukcyjne dzieło Szatana, wraz z ogromnym chaosem, który będzie poprzedzał powtórne przyjście Chrystusa, zredukowało ziemię z powrotem do ciemnej, zdezorganizowanej masy, jaka była na początku”. W jakim celu Szatan i jego aniołowie zmuszeni są rozważać rezultaty swojej działalności?
Co dzieje się w niebie podczas milenium? Dlaczego ta refleksja jest ważna? W jaki sposób przyczynia się to do rozwiązania problemu grzechu i zapewnienia bezpieczeństwa wszechświata w wieczności? Na czym polega ten sąd? Jeżeli emocjonalnych reakcji nie da się przyspieszyć, jakie znaczenie ma fakt, że łzy zostaną otarte pod koniec tysiąca lat?
Ap 20,12-13 opisuje sąd oraz wydarzenia po milenium. Dlaczego obie grupy ludzi muszą być obecne na tym sądzie? Dlaczego to jest ważne?
Historia naszego świata zaczęła się w ogrodzie, ale kończy się w mieście. Co nam to mówi o fakcie, że nawet Bóg nie może cofnąć się i napisać historii na nowo? Dlaczego powrót często wydaje nam się atrakcyjną opcją? W jaki sposób historia Dnia Pańskiego i „nowe stworzenie” pomaga wzbudzić nadzieję w ludziach?
W jaki sposób można przerwać wąskie spory w sprawach, których nie można ani udowodnić, ani rozwiązać? Zamiast sporów możemy wznieść nasze oczy i serca w stronę czasu, gdy niebiańska i ziemska rodzina ponownie się zjednoczy i wszyscy będziemy cieszyć się wieczną wspólnotą z Bogiem, aniołami i tymi, którzy zostali odkupieni!
Przygotował Jan Pollok