czwartek, 8 kwietnia 2021

Przymierza Boga z ludźmi

   Czym są przymierza, o których mówi Biblia? Przymierze to umowa między Bogiem a ludźmi. To umowa między Stwórcą i stworzonymi przez Niego istotami. To umowa między Bogiem, który jest Wszechwiedzący, Wszechmocny i Wszechobecny, a ludźmi, którzy mają ograniczoną wiedzę, ograniczoną moc i ograniczoną możliwość poruszania się. To umowa między doskonałym i dobrym Bogiem, który jest miłością, a ludźmi, którzy są niedoskonali, przywiązani do grzechu i mają grzeszną, egoistyczną naturę.

  Umowa zazwyczaj zawierana jest między dwoma stronami. Kiedy dochodzi do zawarcia jakiejkolwiek umowy? Tylko wtedy, gdy taka umowa gwarantuje obu stronom jakieś korzyści, kiedy wszyscy uczestnicy przymierza mogą sobie nawzajem zaoferować coś, czego w inny sposób nie mogą zdobyć, lub gdy zdobycie tego czegoś w inny sposób jest zbyt kosztowne.

  Co my, ludzie, możemy zaoferować Bogu? To On jest Bogiem i Stwórcą, a nie my. Czy jest coś, czego Bóg nie może stworzyć, a my możemy Mu to dać?

  Jest tylko jedna taka rzecz. To nasza miłość do Boga.

Psalm 51:19 „Ofiarą Bogu miłą jest duch skruszony, sercem skruszonym i zgnębionym nie wzgardzisz, Boże

  Do miłości nie można nikogo zmusić, miłość musi pojawić się w sposób spontaniczny, aby była prawdziwą miłością. Dlatego też Bóg, kiedy nas stworzył, nie „zaprogramował” nas w taki sposób, abyśmy kochali Go. Coś takiego nie jest miłością. Prawdziwa miłość jest jak prawdziwe posłuszeństwo. Człowiek naprawdę kocha wtedy, gdy może zdecydować, czy chce kochać, czy też nie. Człowiek jest naprawdę posłuszny Bogu tylko wtedy, gdy może wybrać między posłuszeństwem a nieposłuszeństwem.

  Tak więc my możemy zaoferować Bogu naszą miłość, nasze serca, umysły i ciała.

  A co Bóg oferuje nam? Wszystko.

  Przede wszystkim życie. Bóg jest jedynym źródłem życia.

1 Tym 6:15-16 „Król królów, Pan panów, jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może

  Bóg podtrzymuje życie każdej istoty.

Hi 12:10 „W jego ręku jest życie wszelkiego stworzenia i duch wszystkich ludzi

  Bóg podtrzymuje życie nawet tych, którzy Go odrzucają.

Hi 24:22 „On przedłuża swoją mocą życie okrutników”.

  Bóg jest źródłem wszystkich błogosławieństw, On obiecuje nam życie wieczne pozbawione tego wszystkiego, do czego doprowadził grzech.

Ap 21:4 „I śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie

  Bóg dał nam wszystko co stworzył do naszej dyspozycji.

Rdz 1:28-29 „I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi! Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!

  Czy mamy nieograniczony dostęp do tych wszystkich błogosławieństw, czy też jest jakiś warunek, jaki musi być spełniony abyśmy taki dostęp mieli?

Rdz 2:16-17 „I dał Pan Bóg człowiekowi taki rozkaz: Z każdego drzewa tego ogrodu możesz jeść, ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz

  Tym warunkiem jest posłuszeństwo Bogu, jednak nie takie posłuszeństwo, które jest skutkiem racjonalnego wyboru między dobrem a złem, ale takie posłuszeństwo, które jest skutkiem miłości do Boga.

Pwt 10:12 „Teraz więc, Izraelu, czego żąda od ciebie Pan, twój Bóg! Tylko, abyś okazywał cześć Panu, swemu Bogu, abyś chodził tylko jego drogami, abyś go miłował i służył Panu, swemu Bogu, z całego serca i z całej duszy

  Tak więc każde przymierze zawiera:

    - obietnice Bożych błogosławieństw

    - warunki, jakie musimy spełnić, aby cieszyć się z tych               błogosławieństw

    - obietnice Bożej pomocy w wypełnianiu warunków                      przymierza

  I teraz ważne pytanie: czy Bóg zawierając przymierze z ludźmi daje nam do zrozumienia, że od momentu zatwierdzenia przymierza zacznie robić to wszystko, do czego zobowiązał się w przymierzu, a czego wcześniej nie robił; czy też raczej swoim przymierzem potwierdził to wszystko, co robił dla nas od samego początku?

  I drugie pytanie: czy Bóg zawierając z nami przymierza (z Adamem, Noem, Abrahamem, Izaakiem, Jakubem, Mojżeszem czy też uczniami Jezusa, za jakich się uważamy), zmieniał swoje obietnice albo warunki, jakie musimy wypełnić, aby mieć udział w przymierzu z Nim?

  Dlaczego Biblia mówi nam o kilku przymierzach oraz o nowym przymierzu?

  Jakie jest prawdziwe znaczenie tych słów?

  Studiując temat przymierzy powinniśmy pamiętać o tym, co o Bogu napisał apostoł Paweł:

Hbr 13:8 „Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki

  Bóg się nie zmienia, jest cały czas taki sam. Co wobec tego zmieniało się w Bożych przymierzach?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz