poniedziałek, 10 stycznia 2011

MUSIMY KOMUŚ SŁUŻYĆ

G.K.Chesterton stwierdził, że wielu ludzi uważa, że jeżeli nie wierzą w Boga, to w nic nie wierzą. Jednak tak nie jest, bo jeżeli nie wierzy się w Boga, to wierzy się w byle co. Faktem jest, że każdy człowiek w coś wierzy, wierzymy tylko odmiennie. Ateiści nie są mniej wierzącymi od chrześcijan. Ateiści opierają się na założeniu,którego nie mogą udowodnić, że Bóg nie istnieje. Chrześcijanie opierają swoje życie na założeniach, których też nie można udowodnić eksperymentalnie, tj. że Bóg istnieje, że Jezus Jest synem Bożym i Biblia jest słowem Bożym. Wiara nie jest tym jedynym  czynnikiem łączącym wszystkich ludzi. Każdy z nas służy komuś lub czemuś. Znany  śpiewak rockowy, Bob Dylan, wyraził to w słowach: " może być to szatan, może być to Bóg, ale musisz komuś służyć ". Rodzi się tylko pytanie: kto to jest lub co to jest? Na krótko przed śmiercią Hebrajski przywódca, Jozue, zebrał wszystkich Izraelitów i powiedział im: "...Wybierzcie sobie dzisiaj, komu będziecie służyć : czy bogom, którym służyli wasi ojcowie, gdy byli za Rzeką, czy też bogom amorejskim, w której ziemi teraz mieszkacie. Lecz ja i dom mój służyć będziemy Panu " (Jozue 24; 15).Czytając Biblię widzimy  w niej ludzi dzielących się na dwie grupy: największa składa się z ludzi, którzy służyli własnym interesom, własnemu sposobowi życia; małą grupę tworzyli ludzie, którzy chcieli służyć Bogu  według Jego woli. Adam i Ewa woleli przyjąć sugestię węża niż słuchać przykazań Bożych. Od tego fatalnego dnia ludzkość przeżywa swoje burzliwe dzieje. Ale nawet w czasie zupełnego buntu przeciwko Bogu była grupa tych - czasami bardzo mała - co była lojalna wobec Boga. W czasie potopu tylko osiem osób przyjęło Boże wezwanie i weszło do arki. Inni zginęli. Potop nie wywarł trwałego wrażenia na ludziach, bo gdy na scenie historii ukazał się Abraham istniała tylko garstka tych którzy chwalili prawdziwego Boga. W całej burzliwej historii narodu izraelskiego od wyzwolenia  i wyjścia z Egiptu, do zdobycia Kanaanu, tylko mała grupa okazywała wierność Bogu. Na zawołanie  Mojżesza :" Kto jest za Panem, do mnie" odpowiedziało tylko pokolenie  Lewiego. W czasach nowotestamentowych niewielu było blisko Jezusa  w czasie Jego sądu i ukrzyżowania. Inni oddalili się od Niego. Po wniebowstąpieniu grupa naśladowców Jezusa liczyła 120 osób
( Dzieje Ap.1;15) Gdy sytuacja pogarsza się, tłum ustępuje  a zostają tylko resztki. Zwrot "ostatki" występuje często w Piśmie Świętym i określa on małą grupę tych, co pozostają z dużej grupy ludzi, co pozostają lojalni wobec Boga, Podczas gdy większość służy innym bogom lub własnym interesom. Zawsze była - zawsze bardzo mała - grupa tych, co chcieli służyć Bogu, bez względu na to,jak niepopularne lub niebezpieczne to było . Biblijna księga Objawienia opisuje końcowe dni historii naszej ziemi, i także mówi o " ostatkach" Opisuje wielką bitwę między dobrem a złem, między Chrystusem a szatanem, między prawdą a błędem, miedzy posłuszeństwem a nieposłuszeństwem. Księga Objawienia podaje cechy identyfikujące "ostatki": - Strzegą przykazań Bożych i trwają przy świadectwie o Jezusie. Innymi słowie grupa  "ostatków" to ludzie, Którzy czynnie słuchają tego, co mówi Bóg, służą  Bogu zamiast sobie. Dziś posłuszeństwo i lojalność nie są w modzie. Może przyczyną tego jest, że nie zawsze widzimy jasny związek między tym, czego wymaga się od nas, a co służy naszemu dobru. Prawa mogą być arbitralne. Jednak jeżeli chodzi o to czego Bóg od nas wymaga, to wszystko jest dla naszego dobra. On, jako nasz Stwórca, zna nas najlepiej. Weźmy na przykład Dziesięcioro Przykazań (można je znaleźć w (2 Mojż.20; 3-17).Każde przykazanie ma swój sens.
1) Jeżeli istnieje Bóg, to sensownym jest,aby otrzymał od nas największą cześć.
2) Nierozsądnym jest oddawać cześć jakiemukolwiek przedmiotowi zrobionemu przez człowieka.
3) Oczekuje się od nas, że będziemy odnosić się do Boga z szacunkiem.
4) Jeżeli uznajemy Boga za Stworzyciela, to każdy siódmy dzień - sobotę, będziemy święcić  jako pamiątkę tego stworzenia.
5) Będziemy okazywać szacunek rodzicom.
6) Będziemy szanować życie ludzkie.
7) Będziemy honorować ślub małżeński.
8) Będziemy szanować prawo własności .
9) Będziemy mówić prawdę o innych ludziach.
10) Będziemy uczyć się być zadowolonym  z tego, co mamy  i nie będziemy uważać, że trawa po drugiej stronie płotu jest bardziej zielona.
 Jeżeli przemyślimy  to wszystko, to dojdziemy do wniosku, że wszystko to, czego Bóg od nas żąda, jest dla naszego dobra a my swoją miłość do Niego możemy okazać jedynie przez lojalność dla Jego słowa. Bo lojalność względem Boga, jest najwyższą zasadą w doświadczeniu człowieka. Jest to podsumowanie wszystkich zasad, podsumowanie wszelkiej etyki. Nie ma ważniejszej zasady, ważniejszego prawa, od tego -radykalna lojalność względem Boga, bez względu na konsekwencje i koszt. Jeżeli chcemy przetrwać w tym skorumpowanym i bezwzględnym, pozbawionym skrupułów świecie, jedynym sposobem na przetrwanie  będzie zdecydowana, świadoma, bezkompromisowa lojalność wobec Boga. Zbliża się czas dla pokolenia  Daniela, Józefa, lojalnych  wobec Boga.To ludzka postawa wobec zła będzie wyrazem lojalności wobec Boga, oraz tych wartości  które pochodzą od Boga.
Prawdą jest, jak to śpiewa Bob Dylan, że musimy wszyscy  komuś służyć."Może być to szatan, może być to Bóg, ale musisz komuś "służyć  "
 Opracowano na podstawie artykułu Jamesa  Coffina
turreligie.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz